четверг, 12 мая 2016 г.

Стратегія регіонального розвитку має стати пріоритетною в усіх куточках України - експертиДержавна стратегія регіонального розвитку на період до 2020 року, затверджена Кабінетом Міністрів України 6 серпня 2014 року, так і не стала пріоритетною для більшості регіонів України. Процеси стратегічного планування розвитку регіонів відбуваються повільними темпами, існує проблема низької ефективності реалізації програм їх соціально-економічного розвитку.
Про це в Укрінформі розповіли учасники прес-конференції, організованої Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м.Чернігів), який спільно з Асоціацією регіональних аналітичних центрів та за підтримки Європейського Союзу впроваджував проект "Регіональна політика в Україні: громадський моніторинг Стратегії регіонального розвитку".
За словами віце-президента Фонду Євгена Романенка, перебіг проекту показав, що стратегії регіонального розвитку-2020 так і не стали для більшості регіонів пріоритетними документами.

"Про це свідчить хоча б графік роботи державних адміністрацій над їх підготовкою. Існують проблеми виконавчої дисципліни та суттєвої залежності роботи місцевих органів виконавчої влади від кадрових проблем, політики тощо. На місцях поки не готові до системних змін у сфері реалізації регіональної політики. Попри зміни процедур, формальний підхід до розробки стратегій ще, на жаль, залишається найбільш вживаним. Існує тенденція до сприйняття регіональних стратегій не як основного документу регіонального розвитку, а як певного інструменту отримання коштів з Державного фонду регіонального розвитку", - підкреслив Романенко.
Водночас, серед позитивних зрушень при розробці стратегій регіонального розвитку він назвав відкриту роботу більшості обласних держадміністрацій. "За оцінками наших регіональних партнерів, найвищий рівень відкритості продемонстрували вісім областей - Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Київська, Полтавська, Рівненська, Черкаська та Чернігівська. Шість регіонів працювали з достатнім рівнем відкритості - Вінницька, Запорізька, Одеська, Сумська, Тернопільська та Хмельницька області. Найгірші оцінки громадських експертів щодо прозорості процесу розробки стратегій регіонального розвитку отримали три області - Закарпатська, Івано-Франківська та Миколаївська", - зазначив Євген Романенко.
Про особливості розробки і реалізації стратегій у своїх регіонах також розповіли експерт харківського Фонду місцевої демократії Віктор Козоріз та виконавчий директор громадської організації  "Інститут Громадської Експертизи" Олексій Литвинов з Дніпропетровська. Фахівці, зокрема, наголосили, що розроблені рекомендації щодо удосконалення стратегічного планування на обласному рівні адресують місцевим та центральним органам влади.


Стратегія Черкаської області цілком відповідає Державній стратегії. Поряд з тим має і свої особливості, наприклад Стратегічну ціль 4 Екологічна безпека та збереження довкілля. В цілому, положення Стратегії розвитку області на період до 2020 року великою мірою покликані охопити з метою вирішення найбільш критичні сторони розвитку регіону. Тому її складно назвати проривною, проте це не є надто великою бідою адже сам документ не є статичним. Пріоритетними напрямами Стратегії є діяльність із залучення інвестицій в регіон, розвиток туризму, туристичної інфраструктури та потенціалу, розвиток людського капіталу. Поряд з тим незначна увага приділяється заходам спрямованим на розвиток транскордонного співробітництва, з підвищення стандартів життя в сільській місцевості, модернізації системи освіти (дошкільна, позашкільна, шкільна), особливо в сільській місцевості, заходам зі створення умов формування здорового населення, надання медичної допомоги в сільській місцевості, заходам з надання якісних послуг транспорту та зв’язку, заходам з надання якісних житлового-комунальних послуг, забезпечення житлом. Повністю відсутні заходи щодо створення умов для розв’язання проблем вимушено переселених осіб та учасників бойових дій в зоні АТО. Необхідно розробити План зміцнення спроможності, План моніторингу та оцінки; активніше залучати малий і середній бізнес до проектної роботи, сформувати індикатори досягнення стратегічних цілей. Поряд з тим прикро, що громадськість на час проведення цього заходу так і не отримала перший звіт про результати проведення моніторингу виконання Плану реалізації СРР за 2015 рік.
Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень у співпраці з Асоціацією регіональних аналітичних центрів планують продовжувати роботу над моніторингом реалізації стратегій, адже, за словами учасників прес-конференції, виявлені проблеми потребують обговорення та усунення як на національному, так і місцевому рівнях.


Додаткова інформація за тел. 0462 777847, e-mail: Romanenko@PFIRS.org, контактна особа Євген Романенко.

Комментариев нет:

Отправка комментария